niedziela, 11 listopada 2012

postheadericon Wymiana szyby samochodowej

Słowem wstępu

Szyba samochodowa jest jednym z istotniejszych segmentów wpływających na bezpieczeństwo jazdy. Wszystkie rysy, zamglenia czy zmatowienia na niej mają duży wpływ na to, czy i kedy dostrzeżemy niebezpieczeństwo na jezdni. Jeśli więc po zimie stwierdziłeś, że pora na zmianę szyby, pamiętaj o istotnych regułach, jakie zapewnią przyjemność stosowania nowej szyby przez długi czas.

Tanie szyby

Gdy masz na względzie bezpieczeństwo, musisz rezygnować z używanych szyb do auta. Najczęściej są one porysowane za sprawą wcześniejszego stosowania, co zmniejsza ich przejrzystość i powoduje dyskomfort kierowcy w czasie prowadzenia auta. Dodatkowo recyklingowane okna są zdejmowane w sposób właściwie nieprofesjonalny i składowane na dworze. Dlatego mata tworzywowa PVB, sklejająca dwie warstwy okna, jest eksponowana na niszczące działanie czynników pogodowych, a więc szyba rozwarstwia się lub traci przejrzystość.
Warto również mieć na uwadze, że okna - w końcu istotny segment konstrukcyjny pojazdu - przekazują naprężenia, jakie nigdy nie są identyczne po wmontowaniu ich w kolejnym pojeździe. Z tego powodu używana szyba wykorzystana w kolejnym wozie w krótkim czasie może pęknąć.Koniecznie należy również rezygnować z najtańszych podróbek szyb do auta, bowiem do ich wytworzenia, jako laminatu (czyli warstwy łączącej dwie warstwy szkła) najczęściej używa się warstwy folii pochodzącej z recyklingu i przez to okno szybko traci swoje właściwości. Tanie szyby samochodowe są nieraz pokrzywione, co powoduje „falowania” widoku albo odbicia świetlne.

Nie zakładaj w pojedynkę.

O trwałości szyb do pojazdu decyduje nie tylko sama jakość okien do pojazdu, ale też ich montaż. Szyba do samochodu (bez względu czy jest to powierzchnia przednia, boczna czy też tylna) musi zostać profesjonalnie wbudowana, w przeciwnym wypadku czekają na nas tak niemiłe niespodzianki, jak przecieki, ale również szybkie uszkodzenia (pęknięcia). Przeważnie nie nie bierze się pod uwagę tego, że od klasy okien przednich i odpowiedniego zamontowania zależeć może także skuteczność pracy poduszek powietrznych. Zmieniając szybę trzeba więc zwrócić uwagę na zdrowie i bezpieczeństwo kierowcy.

Zobacz, czy szyba ma certyfikat ISO

Podmioty, które sprzedają części (w tym szyby samochodowe) do firm z branży motoryzacyjnej na tzw. „pierwszy” montaż, są zobowiązane do posiadania setek certyfikatów. Najistotniejszym z nich jest: ISO/TS 16949:2002, będący generalnym znakiem wysokiej klasy, potwierdzającym spełnienie licznych warunków stawianych częściom samochodowym przez koncerny samochodowe. Każdy koncern motoryzacyjny przyznaje też swoim najlepszym dostawcom wyróżnienia, co dodatkowo potwierdza dobrą jakość. Dlatego przed zmianą okna dobrze jest zdobyć się na odrobinę wysiłku i poszukać informacji w internecie na temat producenta interesującej nas szyby.

Szyba wymieniona

Kiedy już wymienisz okno, przez kilka dni po montażu pamiętaj, żeby:nie pucować samochodu myjkami pod ciśnieniem, nie pozostawiać wozu na krzywej jezdni i nie najeżdżać na chodnik, nie podnosić auta na podnośniku, nie walić drzwiami.

0 komentarze:

Obserwatorzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.